Zamów on-line lub zadzwoń: +48 692-723-237

Koszyk

Tłuszcze Omega-3 pochodzą ze źródeł zwierzęcych i roślinnych. Głównymi źródłami zwierząt są olej kryla i olej z ryb. Głównymi źródłami roślin zaś są nasiona lnu i koncentraty. Badania wykazują, że Amerykanie wydali około dwóch i pół miliardów dolarów na suplementy diety i żywność wzbogaconą o tłuszcze omega-3. Zwierzęta morskie, takie jak ryba i kryla, dostarczają kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), które są najczęściej promowane ze względu na ich działanie ochronne na serce. Z drugiej strony, siemię lniane, konopie i kilka innych produktów spożywczych dostarczają kwas alfa-linolowy (ALA).

Chcesz wybrać odmianę zwierzęcą?
Większość korzyści zdrowotnych związanych z komórkami, związanych z tłuszczami omega-3, jest związana z EPA i DHA pochodzenia zwierzęcego, a nie z roślinnym ALA. Ponadto ALA jest przekształcany w EPA i DHA w organizmie w bardzo małym stosunku. Oznacza to, że nawet jeśli spożywasz duże ilości ALA, twoje ciało może przekształcić stosunkowo niewielką ilość w EPA i DHA i tylko wtedy, gdy są wystarczające enzymy. Pamiętaj jednak, że tłuszcze omega-3 pochodzenia roślinnego NIE są z natury szkodliwe lub należy ich unikać. Idealnie, jeśli chcesz połączyć je z tłuszczami zwierzęcymi. Na przykład można połączyć oleje z konopi w swojej diecie z omega-3 zwierzęcymi.
Odpowiednie dawkowanie tłuszczów Omega-3 jest obecnie jednym z istotniejszych nawyków żywieniowych W 2008 r. American Journal of Clinical Nutrition2, 3, 4 opublikowało trzy badania dotyczące roli kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA w populacji starszych. Niskie stężenia EPA i DHA powodowały zwiększone ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn, jak również przyspieszony spadek funkcji poznawczych. Badania sugerują również, że większe spożycie omega-3 może przynieść pewne korzyści zdrowotne, których krótkotrwała suplementacja nie może dać.

Oto inne dowody korzyści omega-3 w kapsułkach i innych postaciach:

kwas omega3 w kapsułkach1. Tłuszcz Omega-3 wpływa na zdrowie serca. Włoskie badanie (GISSI) 5 z 11 324 osób, które przeżyły ataki serca, stwierdziło, że pacjenci uzupełniający oleje z ryb znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub śmierci. W oddzielnym badaniu 6 amerykańskich badaczy medycznych poinformowało, że mężczyźni, którzy spożywali rybę raz lub dwa razy w tygodniu, mieli 50 procent niższe ryzyko zgonu niż mężczyźni, którzy jedzą ryby mniej niż raz w miesiącu.

2. Omega-3 w kapsułkach normalizują i regulują poziom triglicerydów cholesterolu. W porównaniu do statyny, zarówno olej z ryb, jak i olej z kryla są bardziej wydajne w tym zakresie. Według badania porównującego skuteczność kryla i olejów rybnych w zmniejszaniu poziomu triglicerydów, oba oleje znacząco zmniejszają aktywność enzymatyczną, która powoduje osadzanie się tłuszczu w wątrobie.
Badania wykazały również, że tłuszcze omega-3 są przeciw arytmią (zapobiegają arytmię serca lub ją przeciwdziałają), przeciwzakrzepowy (zapobiega zakrzepicy lub skrzepom krwi w naczyniu krwionośnym), przeciwcukrzycowym (zapobiegającym osadzaniu się tłuszczu i zwłóknieniu warstwy wewnętrznej Tętnic) i przeciwzapalne (przeciwdziałające zapaleniu – upał, ból, obrzęk itd.).

3. DHA wpływa na uczenie się i zachowanie dziecka. Czy chcesz zmaksymalizować potencjał intelektualny twojego dziecka? Badania opublikowane w Plos One w czerwcu 20138 r. Powiązały kwas omega3niski poziom DHA z gorszą lekturą oraz problemy z pamięcią i zachowaniem u zdrowych dzieci w wieku szkolnym. W innym badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition w sierpniu 2013 r.9 dzieci, które spożywały suplement z dodatkiem tłuszczu omega-3 w wieku niemowląt uzyskały wyższą ocenę w zakresie nauki reguł, słownictwa i inteligentnego testowania w wieku od 3 do 5 lat.

Poprzednie badania wykazały również, że dzieci z zaburzeniami nadmiernego wysiłku związanego z deficytem uwagi (ADHD) i związanymi z tym zaburzeniami zachowania lub uczenia się częściej mają niski poziom tłuszczu omega-3. Właściwości Omega-3 w kapsułkach mają duży wpływ na zdrowe funkcjonowanie mózgu – EPA i DHA utrzymują wysoki poziom dopaminy w mózgu, zwiększają wzrost neuronu w przedniej kory mózgu i zwiększają krążenie mózgu.