Krzem w pożywieniu – jak układać dietę pod ten cenny pierwiastek?
| Włącz wrz02,2019
Krzem jest jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków na Ziemi. Jego znaczenie dla natury jak i funkcjonowania organizmu ludzkiego jest nie do przecenienia. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o właściwą zawartość krzemu w pożywieniu.
Dlaczego krzem w pożywieniu jest niezbędny?
Krzem i wapń to główne pierwiastki budulcowe dla naszego narządu ruchu. Ścięgna, chrząstki, błony śluzowe oraz naczynia krwionośne składają się głównie z krzemu. Pierwiastek wpływa również na zaburzenia funkcjonowania układu moczowego, krwionośnego i sercowego. Niedobór krzemu prowadzi także do pogorszenia stanu skóry (występowanie stanów zapalnych, przetłuszczanie, przedwczesne starzenie), włosów (wypadnie, brak połysku, łupież, siwienie) i paznokci (łamliwość) bardzo możliwe jest, że nie dostarczamy odpowiedniej ilości krzemu. Pierwiastek zwiększa naszą odporność na zakażenia wywoływane przez bakterie i wirusy. Poprawia też zdolności regenerujące (znacznie skraca czas gojenia się ran i zmniejsza podrażnienia). Pozytywnie oddziałuje również na elastyczność żył, dzięki czemu minimalizuje szanse zachorowania na miażdżycę. Korzystnie wpływa na układ nerwowy poprawiając koncentrację i pamięć. Krzem organiczny bierze udział w przemianie materii, co przekłada się na utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Występowanie krzemu organicznego
Aby dostarczyć odpowiednią ilość pierwiastka powinniśmy zmodyfikować naszą dietę. Krzem w pożywieniu w sporych ilościach występuje w produktach pełnoziarnistych zwłaszcza otrębach owsianych, pszennych i ryżowych. Dobrym pomysłem będzie również zamiana ryżu białego na brązowy oraz jasnego makaronu na razowy. Odczuwalną zawartość krzemu znajdziemy także w białej cebuli oraz w ogórkach. Skutecznym sposobem na uzupełnienie pierwiastka jest wypijanie herbatek ziołowych ze skrzypu i pokrzywy (słabiej przyswajalny odpowiednik krzemu w płynie) lub spożywanie tych ziół w postaci tabletek z prasowanego suszu.
Krzem organiczny – zadbaj o właściwą suplementację
Ze względu na trudność w takim zbilansowaniu diety codziennej, by pozwalała na dostarczenie odpowiedniej ilości krzemu w pożywieniu, pomocna jest suplementacja. Efektywne jest stosowanie krzemu w płynie, ponieważ w tej postaci cechuje się wysoką przyswajalnością dla ludzkiego organizmu. Jego dodatkową zaletą jest korzystny wpływ zawiesiny na stan dziąseł i zębów. Oczywiście suplementowanie tego pierwiastka nie oznacza, że możemy zrezygnować z dostarczania krzemu w pożywieniu – ma ona funkcję wspomagającą organizm, uzupełniającą niedobory, ale nie zastąpi bogatej pełnowartościowej diety, która powinna być podstawą zdrowego trybu życia. Zasada ta dotyczy zresztą wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikro i makroelementów i witamin. Tym niemniej, zwłaszcza jeśli organizm przejawia już symptomy niedoboru pierwiastka wspomaganie organizmu poprzez włączenie krzemu w płynie do diety jest dobrym wyborem.