Bezpieczny trening i ciekawe ćwiczenia dla kobiet!
| Włącz Lip31,2019
Lato to doskonały okres do tego, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć więcej się ruszać. Piękna pogoda, długie dni, a często także chęć poprawy swojej obecnej sylwetki są okolicznościami, które temu sprzyjają. Jednak tak samo jak w przypadku wszystkich innych zmian, również i tutaj najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa i zachowania zdrowego rozsądku.Jakie ćwiczenia dla kobiet warto na stałe włączyć do swojego dnia oraz co jeszcze możemy zrobić, by powrót do formy odbywał się łagodnie i bez przykrych niespodzianek?
Ćwiczenia dla kobiet – ruszaj się na zdrowie!
Kiedy decydujemy się na zmiany (wprowadzamy nową dietę lub znacząco zwiększamy ilość czasu poświęconego na aktywność fizyczną) mamy skłonności do radykalnej postawy. Okazuje się, że nie jest to korzystne nie tylko ze względu na to, że nasze początkowe zaangażowanie szybko wygaśnie, ale także dlatego, że w takiej sytuacji możemy sobie poważnie zaszkodzić. Nagła drastyczna głodówka może doprowadzić nawet do zasłabnięcia. Tracimy energię niezbędną w pracy i poza nią. Nadmiernie obciążenie organizmu forsownym wysiłkiem, może doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji.
Powinniśmy postawić na łagodnie wprowadzane zmiany, dzięki którym uda nam się sprawić, że będą one zdrowe dla naszego organizmu, a także na tyle przyjemne dla nas, że… zostaną z nami na dłużej. Jakie aktywność fizyczna jest dla nas najkorzystniejsza? Jeśli zależy nam na poprawie ogólnej wydolności organizmu, a nie tylko na rozwoju konkretnej grupy mięśniowej postawmy na ćwiczenia, które rozruszają całe nasze ciało. Warte rozważenia są tutaj oczywiście:
- pływanie (korzystny wpływ na cały organizm – także na układ nerwowy, szczególnie polecane osobom, które podczas swojej pracy dużo siedzą),
- jazda na rowerze – powszechnie lubiana aktywność, ale często niedoceniana. Jazda na rowerze angażuje duże grupy mięśni i pozwala się dotlenić. W przypadku nieco szybszego tempa może być traktowane jako trening cardio
- fitness – bardzo rozległa kategoria, spośród której każda z nas może wybrać typ ćwiczeń, który najbardziej jej odpowiada. Warto spróbować, czegoś nowego, zwłaszcza, że oferta ośrodków sportowych jest naprawdę bogata, być może okaże się, że odkryjemy swój nowy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu
- joga – rozluźnia, wycisza, jest przykładem świetnych ćwiczeń dla kobiet nawet podczas ciąży (oczywiście tutaj zalecamy szczególną ostrożność oraz pomoc profesjonalisty)
- ćwiczenia w domu. Tutaj mamy największą dowolność, co oczywiście możemy być plusem, ale może również skłaniać do zaniechania mniej lubianych ćwiczeń. Pamiętajmy, żeby trening poprzedzić rozgrzewką oraz o tym, by wykonywać zróżnicowane ćwiczenia takie jak: wykroki, przysiady, pompki (mogą być w wersji tzw “damskiej”). Bardzo ważne jest również, aby ćwiczenia dla kobiet kończyły się rozciąganiem.
Co oprócz ćwiczeń, czyli po co nam woda i magnez chelatowany?
Pamiętajmy o tym, że nasza aktywność fizyczna – najlepiej jeżeli jest regularna i dostosowana do naszych możliwości. Nie próbujmy na siłę wykonać tych ćwiczeń, które sprawiają nam ból i mogą prowadzić do kontuzji. Potem potem będziemy ją długo leczyć. Nie zapominajmy także o piciu większej ilości wody – podczas aktywności fizycznej więcej się pocimy, a więc musimy uzupełniać płyny.
Bardzo dobrym pomysłem jest również dołączenie suplementacji. W okresach wzmożonego wysiłku szczególnie korzystne będzie przyjmowanie magnezu chelatowanego oraz kolagenu na stawy. Jeśli podczas ćwiczeń zbyt szybko się męczymy albo dokuczają nam skurcze, koniecznie powinniśmy dostarczyć sobie magnezu chelatowanego (w tej postaci jest najlepiej przyswajalny). Nie zapominajmy, że nawet nieco lżejsze ćwiczenia mogą negatywnie wpłynąć na nasze stawy. Warto więc zacząć przyjmować kolagen na stawy, by mieć pewność, że zabezpieczamy je przed uszkodzeniem.