Mydła ekologiczne – na czym polega ich moc? Sprawdzamy mydło dziegciowe i nie tylko!
| Włącz lut16,2018
Powrót do natury – w dzisiejszych czasach to hasło znacznie przybiera na sile! To ogromny powód do radości, gdyż szczęśliwie dla nas, z pewnością zdążyliśmy już nasycić się mniej lub bardziej udanymi osiągnięciami chemii. Nie tylko wśród pożywienia czy ogólnie stylu życia, lecz także w dziedzinie kosmetyków obserwujemy korzystanie z dóbr natury. Mydła ekologiczne to zatem doskonały przykład niezwykle prostego, a jednocześnie tak korzystnego czerpania ze świata roślin!
Bierzemy pod lupę – mydło dziegciowe oraz olejki roślinne
Nasi przodkowie już w dawnych wiekach tworzyli substancje myjące, dzięki którym mogli zachować czystość ciała oraz ubrań. Oczywistością jest, że wszystkie surowce czerpali z natury wykorzystując m.in. olejki roślinne czy konkretne zioła. Również i dziś za główny elementy mydeł ekologicznych upatruje się różnorodne substancje roślinne, ale także wosk pszczeli a nawet… dziegieć! To substancja znana już w zamierzchłych czasach, a otrzymywana w wyniku destylacji drewna –najczęściej brzozowego, sosnowego i bukowego. Ze względu na swoją lepką konsystencję, wykorzystywano ją do uszczelniania beczek oraz kadłubów drewnianych łodzi. Równocześnie, od tysięcy lat, dziegieć stosowano w medycynie ludowej jako środek odkażający, bakteriobójczy i oczyszczający. Również i dziś, mydło dziegciowe, pomimo specyficznego zapachu, znajduje swoich licznych zwolenników. I słusznie! Dziegieć zawarty w takiej kostce mydła naturalnego, stosowany jako kosmetyk podczas rytuałów kąpielowych, wspomaga naszą skórę przed pasożytami, stanami zapalnymi, działa przeciwłupieżowo oraz oczyszczająco. Co więcej, skóra podatna na wypryski zauważy zmniejszoną liczbę zaskórników! Wśród wskazań do zastosowania tego kosmetyku, są także m.in. świerzb, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, wysypki, grzybica czy łuszczyca i egzema.
Jak wybierać odpowiednie mydła naturalne? Podpowiadamy!
Rynek kosmetyków ekologicznych stale się powiększa, dlatego pamiętajmy, że dobrej jakości mydło naturalne, nie powinno zawierać żadnych sztucznych substancji spieniających (SLS), parabenów, wypełniaczy, utwardzaczy a także składników odzwierzęcych. W zależności od potrzeb skóry i ulubionych kompozycji zapachowych, warto wybrać odpowiedni rodzaj takiego mydełka. Wspomniana wyżej wersja z dziegciem służy zatem silniejszym wymaganiom skóry, są jednak wersje dedykowane skórze przesuszonej, nieodżywionej, mało elastycznej czy skłonnej do alergii. Poszukujmy wtedy takich dodatków, jak olejki rycynowe, arganowe, z melisy, macadamia, a także miód, wosk pszczeli, bursztyn czy lawenda. Wybór wśród mydeł ekologicznych jest naprawdę ogromny, dlatego warto znaleźć swoją ulubioną wersję po to, aby w delikatny, bezpieczny i skuteczny sposób zadbać o swoją skórę! To nie tylko preparat do pielęgnacji, lecz także idealny sposób na relaksacyjną kąpiel pośród zapachu ziół i olejków.