Bezpieczne opalanie! Dowiedz się jakich zasad należy przestrzegać
| Włącz lip06,2017
Sezon wakacyjny w pełnym rozkwicie! Często swój urlop spędzamy nie w Polsce, a w krajach, gdzie słońce potrafi dać się we znaki. Kosmetyki do opalania skutecznie chronią przed oddziaływaniem promieniowania UV, jednak ich składniki mogą być szkodliwe dla naszej skóry i działać na nią drażniąco. Poza tym kosmetyki te uniemożliwiają nam właściwe odczytanie sygnałów wysyłanych przez skórę podczas opalania. Z pomocą przychodzą nam jak zawsze naturalne metody – kiedy będziemy wiedzieli jak się opalać, wtedy słońce nam niestraszne!
Bezpieczne opalanie – zapoznaj się z podstawowymi zasadami:
Przed słońcem świetnie ochronią naszą skórę naturalne oleje, które ułatwią nam bezpieczne opalanie – są to naturalne kosmetyki do opalania. Olej kokosowy posiada filtr 2 – 4 SPF i doskonale łagodzi podrażnienia, działa również antybakteryjnie oraz nawilża skórę. Olej z orzechów laskowych posiada filtr 3 – 4 SPF i posiada właściwości przyspieszające regenerację naskórka oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Olej sezamowy z kolei, oprócz posiadania filtra 4 SPF, działa przeciwstarzeniowo i pomaga oczyścić skórę z toksyn. Olej z awokado doskonale odżywia skórę i uzupełnia jej barierę lipidową, posiada filtr 4 SPF. Masło shea, o filtrze 3 – 6 SPF, przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka, a także koi i nawilża poparzoną skórę.
Co jeszcze na opalanie znajdziemy wśród natury?
Olej ze słodkich migdałów i olej z orzechów macadamia (o filtrach kolejno 5 i 6 SPF) doskonale wygładzają i zmiękczają skórę, a także łagodzą poparzenia. Oliwa z oliwek, o filtrze 8 SPF, świetnie ujędrnia i nawilża skórę, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek i hamuje procesy starzenia się skóry. Wyższe filtry mają olej sojowy (10 SPF, skutecznie zapobiega utracie wody przez skórę). Olej z kiełków pszenicy (20 SPF, skutecznie opóźnia proces starzenia się skóry, a także nadaje jej aksamitnej gładkości). Olej z nasion dzikiej marchewki (38 – 40 SPF, świetnie łagodzi oparzenia oraz regeneruje naskórek). Z kolei olej z pestek malin (28 – 50 SPF, spłyca zmarszczki, działa przeciwzapalnie i ujędrniająco).
Więc jak się opalać?
Bezpieczne opalanie i ochronę organizmu przed słońcem wspomoże również ograniczenie spożycia tłuszczów wielonasyconych takich jak margaryna, olej słonecznikowy czy kukurydziany. Tłuszcze te są bowiem odpowiedzialne za tworzenie się pod wpływem oddziaływania promieniowania UV prostaglandyny, która wpływa niekorzystnie na nasz układ immunologiczny oraz przyczynia się do tworzenia nowotworów. Jeżeli stosujesz leki, to pamiętaj, że one również mogą fotouczulać!
W uzyskaniu pięknej opalenizny pomoże Ci, dzięki dużej zawartości beta karotenu, marchewka. Pamiętaj by wybierać takie z pewnych upraw, ponieważ to właśnie warzywa korzeniowe w dużym stopniu gromadzą szkodliwy azot z nawozów. By wszystkie witaminy zostały przez organizm właściwie przyswojone dobrze jest dodać do soku z marchewki łyżki oleju, na przykład bardzo zdrowego oleju lnianego.
Pamiętaj też o tym, by ograniczyć przebywanie na zewnątrz w godzinach, kiedy słońce świeci najbardziej intensywnie, a więc między 12, a 15, nawet jeżeli stosujesz kosmetyki do opalania. Chroń najbardziej wrażliwe miejsca przed ekspozycją na słońce i zawsze pamiętaj o właściwym nakryciu głowy oraz porządnych okularach przeciwsłonecznych.
Kosmetyki do opalania to połowa sukcesu
Wiedza jak się opalać jest bardzo ważna. Kiedy jednak mimo wszystko dopuścisz do poparzenia słonecznego, ważne jest szybkie działanie. Świetnie sprawdzi się żel regenerujący z krzemem monojonowym, który ukoi skórę i pomoże w szybszej regeneracji naskórka. Doskonale sprawdzi się także chłodny prysznic, kompres z aloesu, okłady z zielonej herbaty, specyfiki z ekstraktem propolisowym oraz… olejek lawendowy, który uśmierzy ból.
Nasze ciało potrzebuje promieni słonecznych – warunkują one prawidłowe podziały komórkowe oraz są najważniejszym ogniwem w procesie produkowania witaminy D, która dba o nasz układ odpornościowy i zapobiega takim chorobom jak nadciśnienie, choroby układu krążeniowego, osteoporoza, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Dlatego nie bójmy się słońca i korzystajmy z niego podczas tych nielicznych dni, kiedy możemy, ale jednocześnie pamiętajmy, że musimy wiedzieć jak się opalać by zadbać o bezpieczne opalanie – róbmy to rozsądnie i z korzyścią dla naszego organizmu!