Krzem w pożywieniu – gdzie go szukać?
| Włącz kw.24,2017
Człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu potrzebnych jest wiele składników odżywczych. Wśród tych, które uważa się za niezbędne, wymienia się około 40 takich, które należy suplementować. Nasze ciała nie są w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Jednym z nich, często bagatelizowanym, jest pierwiastek krzemu. Ten niezwykle ważny mikroelement odpowiada za wiele istotnych elementów w naszym organizmie. Dostarczanie go odpowiednich ilości jest ważne z punktu widzenia naszego zdrowia i wyglądu. Krzem w diecie opartej na żywności przetworzonej nie pozwala na wystarczające pokrycie naszego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Skutki niedoboru krzemu
Minimalne dobowe zapotrzebowanie organizmu na krzem szacuje się na poziomie 20-30 mg. Współczesne przetworzone produkty spożywcze nie zapewniają wystarczających ilości tego pierwiastka, dlatego wiele osób cierpi na jego niedobory, nie zdając sobie z tego sprawy. Doskonałym wskaźnikiem braków krzemu jest kondycja włosów, paznokci oraz skóry. Słabe, wypadające i przedwcześnie siwiejące włosy, łamliwe paznokcie, trądzik, łupież czy atopowe zmiany skórne mogą świadczyć o dużych niedoborach. Ponadto braki te mogą wywoływać szereg o wiele poważniejszych problemów. Mowa tutaj o zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych w układzie kostno-stawowym, chorobach sercowo-naczyniowych, osłabieniu układu immunologicznego, a w skrajnych przypadkach chorobach nowotworach. Profilaktyka jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż leczenie. Dlatego krzem w pożywieniu pomoże zadbać o bogatą suplementację organizmu.
Krzem w jedzeniu – skuteczne zaopatrzenie organizmu
Krzem, choć jest drugim w przyrodzie pierwiastkiem pod względem rozpowszechnienia, to nie występuje w stanie wolnym. Nasz organizm nie może go więc wchłaniać z otoczenia, ani samodzielnie produkować. Dlatego to na naszej głowie jest dostarczanie go w odpowiednich ilościach. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie bogatych w ten pierwiastek warzyw i owoców. Krzem w jedzeniu można znaleźć przede wszystkim w ziołach, takich jak: skrzyp polny czy pokrzywa. Dużą zawartość pierwiastka wykazują także owies, jęczmień, pszenica, żyto i ryż. Znajduje się on w całej roślinie, dlatego najlepiej jest spożywać pełne ziarno, gdyż to oczyszczone zawiera nawet o połowę mniej krzemu. Niekwestionowanym liderem pod względem zawartości krzemu jest owies – oczywiście pełnoziarnisty. Warto więc w stosować kaszę i mąki pełnoziarniste. Spośród warzyw i owoców bogatych w krzem, największą jego zawartość wykazuje soczewica, fasola, kukurydza, chrzan, buraki, banany, mango, morele i rodzynki. Ciekawostką, szczególnie ważną dla piwoszy, jest fakt, że dobrej jakości piwo także zawiera krzem, a więc warto je uwzględniać w diecie.
Komu potrzebny jest krzem w pożywieniu?
Krzem jest przede wszystkim niezbędny tam, gdzie trwa proces wzrostu lub regeneracji. Każdy człowiek potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W niektórych przypadkach dieta bogata w krzem ma dużo większe znaczenie. Rosnące zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje u kobiet w ciąży, dzieci czy też osób, które przeszły zabiegi po urazach kości i stawów. Również osoby starsze powinny dostarczać większe ilości krzemu, gdyż jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem.