Krzem w organizmie – czym jest i jakie pełni funkcje?
| Włącz kw.21,2017
Krzem to drugi po tlenie najbardziej rozpowszechniony pierwiastek chemiczny na ziemi. Wymienia się go w gronie tzw. pierwiastków życia, bez których organizm człowieka nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Niedobory krzemu mogą prowadzić do groźnych zaburzeń i chorób. Jest to więc istotny element wpływający na nasze zdrowie. Mimo częstego występowania krzemu w przyrodzie i jego dużego znaczenia dla ludzkiego organizmu, nie wiele się słyszy o jego wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Dlatego przyjrzyjmy się jaka jest rola krzemu w organizmie.
Czym właściwie jest krzem?
Jak już wspomniano na wstępie, krzem jest często występującym w naturze pierwiastkiem chemicznym. Jest nierozpuszczalny w wodzie i trudno przyswajalny przez ludzki organizm. Należy do grupy pierwiastków nietrwałych, a to oznacza, że szybko się utlenia, stając się bezwartościowym. Krzem w organizmie ludzkim występuje w ścięgnach, więzadłach, stawach, chrząstkach, kościach, mięśniach i tkance tłuszczowej. Łącznie w każdym z nas znajduje się około 7 gramów tego pierwiastka – to więcej niż miedzi i żelaza. W zależności od wielu różnych czynników, takich jak wiek, płeć czy tryb życia, dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi 20-30mg. Przyjmowanie zwiększonych dawek krzemu jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży, osobom które przeszły zabiegi kostne oraz ludziom w podeszłym wieku.
Na co wpływa krzem w organizmie człowieka?
Wpływ krzemu na organizm człowieka jest bardzo wszechstronny. Pierwiastek ten współdziała z wapniem, który odpowiada za części twarde w układzie kostno-stawowym. Niedobory krzemu w organizmie zastępowane są przez wapń, który powodując stwardnienia może w skrajnych przypadkach doprowadzić do poważnych chorób typu: osteochondroza, poliartretyzm czy arterioskleroza. Brak krzemu wpływa także na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz zdrowie kości i stawów.
Walka z zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi jest kluczową rolą jaką odgrywa krzem w organizmie. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że przyciąga on chorobotwórcze organizmy, które następnie są wydalane przez organizm. W ten sposób pierwiastki krzemu zmniejszają ryzyko występowania poważnych chorób. Ponadto krzem wykazuje także właściwości regenerujące oraz wzmacniające. Z powodzeniem stosowany jest przeciwko stanom zapalnym i podrażnieniom. Przyśpiesza gojenie ran oraz poprawia kondycje skóry. Wpływa na stan włosów i paznokci.
Rola krzemu w organizmie, gdzie go szukać?
Wyniki badań naukowców potwierdzają, że odpowiedni poziom krzemu w organizmie ludzkim, pozwala zachować równowagę. Umożliwia także wchłanianie około 70-ciu innych, równie potrzebnych w ludzkim ciele pierwiastków. Optymalne ilości krzemu można zapewnić poprzez odpowiednie dostosowanie codziennej diety. Pomocne będą w tym produkty jak takie otręby, owies, brązowy ryż, biała cebula czy rzodkiewki i ogórki. Alternatywnym sposobem na dostarczenie do organizmu krzemu jest spożywanie glinki kaolinowej lub wody krzemowej.
Rola krzemu w organizmie człowieka jest niebagatelna. Zapobiega stanom zapalanym, wpływa na stan układu kostno-stawowego, poprawia wygląd i kondycje skóry, włosów i paznokci.